Arculat

Valóban nagyon fontos egy kisvállalkozás esetén, hogy nemcsak megértsd ezen kulcselemek közti különbséget, de azt is tudd, hogy ezek hogyan hatnak együtt a céged (vagy a személyes márkád) általános megítélésének kialakulásában. Itt van tehát egy gyors és egyszerű útmutató a három elem közti különbség és az elemek együttes hatásának megértéséhez:

Logó: Nagyon ritka, hogy egy cégnek, legyen mégoly kicsi is a területén, ne legyen valamiféle logója, akár csak egy szó, jel vagy szimbólum, amelyet az egyik alkalmazott vagy tulajdonos választott ki, hogy azonosítsa a céget. Egy logó állhat több részből is (egy szó, egy jel, egy címsor), és az is elképzelhető, hogy ezek nem jelennek meg mindig mindenhol együtt.

Céges arculat: A céges arculatot azok az elemek alkotják, amelyeket a cég a vizuális nyelvében használ, és ezek általában, bár nem szükségszerűen, különböznek azoktól az elemektől, amelyek a logót alkotják. Ha esetleg egy marketing ügynökséggel dolgoztatod ki a céged arculatát, figyelj rá, hogy kapj tőlük egy útmutatót, általánosan használt elnevezéssel egy Márka Kézikönyvet, amely segít majd Neked, a csapatodnak és a beszállítóidnak, hogy megfelelően használjátok az arculat elemeit.

Egy ilyen útmutató megvédi a márkádat attól, hogy hozzá nem illő tulajdonságokkal azonosítsák. A céges arculatod szimbólumokból, mintákból, színekből, képekből, fotóstílusokból és betűtípusokból áll. Mindezek a grafikai elemek együtt hatnak a vizuális marketing megjelenéseidben (névjegykártya, levélpapír, weboldal, brossúrák, űrlapok, e-mailek, jelzések, hirdetések, járművek stb), hogy kifejezzék a céged azonosságát. Az erős céges arculat elemeit mindig használni kell, hogy az érdeklődők könnyen és gyorsan azonosíthassák a céget, amikor piaci körülmények között összetalálkoznak vele.

Márka: Sokan azt mondanák, hogy a márka egyenlő a céges arculatoddal, pedig annál sokkal több. A márka mindazon elemek összessége, amelyek a céget alkotják. A márkában benne van a logó, a céges arculat, és bármelyik további elem az alábbiak közül: · a céged neve · a céged viselkedése · amit a vevőid tapasztaltak, amikor kapcsolatba kerültek a cégeddel · a csapat egyenruhái · a cég filozófiája · az írott anyagaid hangneme · a céges arculat · a logó · a „szájreklám” (hogyan beszélnek Rólad a jelenlegi vevőid és beszállítóid egymás között vagy mások előtt) · a partnerkapcsolataid · a szponzorálásaid · a hely, ahol dolgoztok · és így tovább… 

Összefoglalva, a márka mindaz, amit az emberek elvárnak a cégedtől, akár ha látnak egy hirdetést az újságban, ha megrendelnek egy terméket az interneten keresztül, ha telefonon vagy személyesen beszélnek a munkatársaiddal, és így tovább. Minden igazán jó márkánál ezek az elemek mindig következetesek és összhangban vannak.